Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Śmierć z importu

4 maja 2012
By Admin

Od 7-8 lat zatruwana jest woda w województwie kujawsko-pomorskim. Nie byle jaka woda, bo znajdująca się w obszarach najwyższej ochrony. Trafiają do nich trucizny z okolicznych zakładów i importowane z Zachodniej Europy. Za cichą zgodą samorządów.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która odpowiada za bezpieczeństwo Polski – również w zakresie ochrony przed niebezpieczeństwem podstawowego dobra naturalnego Polaków, czyli wody pitnej, już ma dokumenty mówiące o tym, co dzieje się na terenie kilku gmin w kujawsko-pomorskim. Panowie z bydgoskiej delegatury ABW powinni byli zająć się tematem już tydzień temu. Ale… przecież był długi weekend.
Tymczasem od 2007 roku do tamtejszych ujęć wody pompowane są toksyny. O czym wiedzą miejscowi samorządowcy, umiejętnie zamiatający sprawę pod dywan, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i lokalny biznes.
Zanim przejdziemy do szczegółów, kilka definicji – w tym ta najważniejsza, czyli ONO. ONO to obszar najwyższej ochrony, wyznaczony na podstawie oceny potencjalnego zagrożenia wód w głównym zbiorniku wód podziemnych (GZWP). Zwykle ONO obejmują obszary zasilania izolowanych zbiorników wody wysokiej jakości lub też obszary najbardziej istotne (krytyczne) dla ochrony pozostałych typów GZWP. ONO obejmują zwykle 10-30 proc. powierzchni GZWP. Na tych obszarach muszą być stosowane specjalne nakazy i zakazy (przepisy prawne) w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Zwykle są. Przynajmniej samorządowcy deklarują, ze przepisy są stosowane. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej.
Gmina Nowa Wieś Wielka – w październiku 2007 roku tamtejszy Kierownik Referatu Ochrony Środowiska przyjmuje wyniki zleconych przez gminę badań wody z prywatnego ujęcia ze studni o głębokości ok 9-12 m. Zleca badanie na obecność styrenu, więc o możliwości skażenia zbiornika wody pitnej doskonale wie. Styren to wyjątkowe gówno – wierzcie mi. Świadczy o tym, że zatrucie bierze się z działającego niedaleko zakładu produkującego styropiany (zakład produkcyjny firmy Genderka).
Według danych toksykologicznych styren to substancja łatwopalna oraz szkodliwa i drażniąca (wg. wykazu substancji niebezpiecznych). Substancja nieumieszczona w wykazie czynników rakotwórczych i prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi (wg rozporządzenia MZiOS z 11 września 1996 r.). Substancja przypuszczalnie rakotwórcza dla ludzi wg IARC (grupa 2B). Substancja szkodliwa, drażniąca, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Objawy zatrucia ostrego to (w małych stężeniach) łzawienie oczu, metaliczny smak w ustach. W stężeniach ok. 800 mg/m3 – ból i zaczerwienienie spojówek, a w większych – kaszel, zawroty głowy, zaburzenia równowagi. Przerwanie narażenia może zapobiec nasileniu objawów – objawy cofają się. Kontynuowanie narażenia wywołuje senność, zaburzenia świadomości. Może wystąpić porażenie ośrodka oddechowego i śmierć. Skażenie skóry ciekłym styrenem wywołuje ból i zaczerwienienie skóry. Skażenie oczu ciekłym styrenem wywołuje ból, zaczerwienienie spojówek. Drogą pokarmową wywołuje ból gardła, ból brzucha, mdłości, wymioty i ogólne objawy jak zatrucie drogą oddechową. Objawy zatrucia przewlekłego to przewlekłe zapalenie skóry, przewlekłe zapalenie spojówek, upośledzenie węchu, zaburzenia funkcji psychicznych, spowolnienie, zmiany w zapisie elektroencefalograficznym (EEG) mózgu. A to najlżejsza z toksyn, które mogą trafiać do wód i na okoliczne pola.
Cały obszar gminy (poza niewielkimi fragmentami na północy) położony jest w granicach głównego zbiornika wód podziemnych (GZWP nr 138) zaliczanego do obszarów najwyższej ochrony (ONO). Dlaczego urzędnicy szczebla samorządowego umożliwili rozpoczęcie produkcji styropianu firmie Genderka na terenie gdzie nie ma instalacji wodociągowych ani ściekowych? Nie od wczoraj wiadomo, że zakład ścieki technologiczne z uzdatniania wody i czyszczenia form do produkcji bloków styropianowych wywalał do rozszczelnionej instalacji wodno-kanalizacyjnej po istniejącej wcześniej w tym miejscu farmie. Na pewnym etapie zaczął ścieki wpompowywać w studnie głębinowe 20 metrów pod ziemię.
Badania wody zaczęły wykazywać skażenie styrenem, rozpuszczalnikami, solami technologicznymi, ale lokalni samorządowcy nie robili w tej sprawie nic.
W tym samym województwie 40 kilometrów dalej znajduje się gminna szkoła w Potulicach – tu zlokalizowano magazyn substancji niebezpiecznych importowanych z całej Europy i odpadów w odległości ok 500 -600 m w przypadku jakiejkolwiek katastrofy, dzieci nie mają szans.
Magazyn stoi porzucony – substancje wylewają się na zewnątrz hali a opary z rozszczelnionych beczek przedostają się do powietrza
Firma Genderka w cichej współpracy z samorządem udostępniła puste hale pod toksyny trafiające do niej z innych części Polski, z Niemiec i z Holandii.
Mieszkańcy Potulic i Tarkowa Dolnego sugerują, że brak reakcji na kilkadziesiąt skarg w tej sprawie, wskazuje na korupcję na szczeblu samorządowym. A skargi były poważne – jedna z okolicznych firm, która uruchomiła swoją własną studnię głębinową zamiast na wodę natrafiła na… odpady technologiczne producenta styropianu. Istnienie skażenia potwierdzał WIOŚ.
Sprawa trafiła właśnie do prokuratury, ABW i CBA. Sama dokumentacja to historia trwającej niemal dekadę batalii mieszkańców okolic z samorządowcami, którzy w zadziwiający sposób ślepli na badania toksykologiczne tego ustawowo chronionego zbiornika wody pitnej. Kiedy konsultowałem się ze znajomymi ekologami, okazało się, że to nie jest wyłącznie lokalny problem. Polska jest jednym z największych importerów zachodnich toksyn. Brak reakcji ze strony urzędów rzeczywiście może sugerować korupcję. Jak wysoko sięgają macki nieformalnych grup zajmujących się zawodowo truciem Polaków? Pamiętacie ostatnią głośną sprawę zatrucia wody pitnej z GZWP? No właśnie – też nie pamiętałem. Takich spraw się nie nagłaśnia, tylko zamiata pod dywan możliwie najbardziej dyskretnie. Łapówki w Polsce i tak są tańsze, niż profesjonalna utylizacja toksyn.Nowy Ekran

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontakt

troka.krzysztof@gmail.com

 

Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« sty    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Licznik odwiedzin

  • 151747Odsłon razem:
  • 0Goście obecnie online:
  • 13 marca 2011Licznone od: